Choď na obsah Choď na menu
 


Ružová je  najromantickejšia a najvznešenejšia farba. Upokojuje a robí človeka príťažlivejším, povzbudzuje ženskosť, podporuje prežívanie pocitov, spokojnosti a šťastia. Je to farba romantiky symbolizujúcej lásku, vernosť, priateľstvo, česť, harmóniu a súcit.

                     

Obrázok

 

   Červená farba je emocionálne veľmi silná a veľmi extrémna farba. Priťahuje najmä mužské oči. Symbolizuje horúčavu, oheň, energiu, krv, vášeň, lásku, teplo, silu, vzrušenie a agresivitu. Červené oblečenie môže byť povznášajúce a je prejavom sily a energie. Červená predstavuje lásku, ale aj agresiu. Červená je silná sama osebe a v kombinácii s inými farbami svoje vyznamy mení. So zelenou sa stáva symbolom Vianoc, s bielou v mnohých východných kultúrach znamená zase radosť.

Obrázok

 

 

Žltá je jednou z prvých farieb, ktoré si ľudské oko všimne. Používa sa na upútanie pozornosti ako žltá cedula s čiernym textom alebo ako zvýrazňujúca prvok. Hoci nemôže zvyšovať koncentráciu a udržiavať váš mozog čulý, pri nadmernom používaní pôsobí na oči nepriaznivo. Predstavuje hravosť, svetlo, teplo, tvorivosť, slobodu, radosť. Pozitívne ovplyvňuje myslenie aj komunikáciu v kolektíve.

Obrázok

 

 

Zelená má veľa významov, pri čom najsilnejším z nich je príroda. V tejto súvislosti zelená často predstavuje život, rast, mladosť, obnovu, nádej, pokoj. Je to najupokojujúcejšia farba s účinkom na nervovú sústavu. Zlepšuje sústredenie, pamäť a posilňuje zmysly. Zelená sa často používa na oblečenie k športu a na voľný čas.

  

Obrázok

 

  

Modrá je jednou z najobľúbenejších a najkrajších farieb. Rozličné odtiene modrej symbolizujú inteligenciu, samotu, smútok, depresiu a múdrosť. Má chladivý účinok a upokojuje. Ľudia v modrom oblečení vyvolávajú pocity pokoja, priateľstva a uľachčujú komunikáciu. Tmavá modrá môže vyvolať rešpekt, ale aj príjemné pocity. Je to farba stálosti a viery, oblohy a oceána.

Obrázok

 

 

Fialová je farbou kráľovskej dôstojnosti, ale v prírode sa často nevyskytuje a preto sa vníma ako umelá. V móde su obľúbené farby svetlopurpurová, či levandulová. Tmavá fialová symbolizuje silu, duchovné ciele, vášnivú vieru, rešpekt a bohatstvo. Nosia ju cisári, vojenskí velitelia a ďalší vysokopostavení ľudia. Stala sa symbolom rozvoja, úspechu, sily, múdrosti a nezávislosti.

   

Obrázok

 

 

Čierna sa spája s tmou, tajomstvom, erotikou, eleganciou, trúchlením ale symbolizuje aj zlé charaktery, zločiny. Čiernu si však ľudia zaraďujú do šatníka aj z iných dôvodov-čierna sa považuje za formálnu a silnú, čo znamená autoritu a dominantnosť, silu a múdrosť. Čierne oblečenie je vnímané ako štýlové, sexi a dokonalá čierna zoštíhľuje. Považuje sa za farbu, ktorou sa nedá nič pokaziť. Jednoduché čierne šaty môžete nosiť denne a s vhodnými doplnkami budú vhodné na každú príležitosť.

   

ObrázokBiela je doslova absenciou všetkých farieb, pretože ju vytvára odraz všetkého svetla obsiahnutého vo viditeľnom spektre, preto sa používa väčšinou pri svadbách. Biela predstavuje nepoškrvnenosť, čudnosť, nevinnosť a čistotu. Odráža svetlo a udržiava veci v chlade a preto je farbou najmä letného oblečenie. Všeobecne sa dá povedať, že vytvára chladný a osviežujúci dojem zároveň. Zbavuje strachu a dodáva silu na riešenie nepríjemných situácii.

Obrázok

  

 

 
Hnedá je farba zeme a dreva. Je neformálna, nedosahuje ani zďaleka takú pôsobivosť ako modrá alebo čierna. Je solídna a spoľahlivá a pomáha vytvárať neutrálnu, príjemnú a zároveň otvorenú atmosféru. Vyjadruje solídnosť, silu, zrelosť, flexibilitu a nudu. Je najzákladnejšia farba prírody a má mnoho odtieňov. V prítomnosti  hnedej by sa mali ľudia cítiť bezpečne. Jej nositeľ pôsobí vyrovnano a trpezlivo.

Obrázok

   

 

Sivá je symbolom ochoty, ušlachtilosti, kultivovanosti, vysokej úrovni a výkonnosti. Je nazývaná upírom farieb, pretože znižuje intenzitu farieb umiestnených v tesnej blízkosti. Je zmes bielej a čiernej. Odtiene sivej však majú odlišné významy. Môžu vyjadrovať strach, depresiu, biedu a neistotu. Niektoré odtiene sa označujú ako farba popola či smrti. Treba ju dopĺnať inou farbou.

               
 

Obrázok

       Zdroj:www.ladystyl.estranky.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

koment

(daniella, 5. 7. 2010 17:03)

hmmm chýba mi tu oranžová

Re: koment

(zuzkaa, 11. 2. 2014 14:39)

Aj mne