Choď na obsah Choď na menu
 


Twilight Sága


Twilight Sága je úžasná vášnivá, romantická, sci-fi fantasy o láske dievčaťa a upíra, o smrti, nebezpečenstve, umieraní, vlkodlakoch, ďalších upíroch a ťažkých životných rozhodnutiach. V 37 krajinách sveta populárna, v Amerike bestseller najmä medzi teenagerskými čitateľkami, tak populárna, že autorka knihy Stephanie Meyerová napísala až 4 knihy - TwilightNew Moon (2006), Eclipse (2007) a Breaking Dawn (2005),
(2008), nedávno mal premieru prvý film (filmová adaptácia prvej knihy Twilight, a chystá sa druhý film podľa druhej knihy).

Knihy Twilight ságy v slovenčine
Na Slovensko prinieslo knižnú ságu Twilight vydavateľstvo TATRAN, v roku 2008 vydalo slovenské preklady prvých dvoch kníh - prvú pod slovenským názvom Súmrak (Twilight) a druhú pod názvom Nov (New Moon) (slovenský preklad ďalších dvoch kníh sa momentálne pripravuje a výjde v najbližšej dobe. BIRDZ ťa pochopiteľne bude na tejto stránke o tom imformovať).
Viac o knihe Súmrak »

Filmová adaptácia by mala prísť začiatkom roka 2009 do slovenských kín. Slovenská filmová premiéra sa chystá 15. januára 2009.
Viac o filme Twilight » (TRAILER = UPÚTAVKA VO VNÚTRI ČLÁNKU)

 

Edward Cullen


Edward Cullen vlastným menom Edward Anthony Masen sa narodil 20. júna v roku 1901 v Chicagu v štáte Illinois, a je už viac než sto rokov zavretý vo svojom 17-ročnom chlapčenskom tele. V roku 1918 vtedy 17 ročný Edward bol ťažko chorý, umieral na španielsku chrípku. V rokoch 1918-1920 na epidémiu zvanú španielska chrípka ochorelo na celom svete 500 miliónov ľudí a takmer 50 miliónov ľudí na túto epidémiu zomrelo, je to najtragickejšia epidémia v dejinách ľudstva. Edward však na španielsku chrípku nakoniec nezomrel, vďaka tomu že Doktor Carlisle Cullen, na prosby Edwardovej mamy, premenil Edwarda na upíra a dal mu tak nesmrteľnosť.

Edwardova špeciálna upírska schopnosť mu umožňuje čítať myšlienky všetkým ľuďom. Výnimkou sú myšlienky Belly Swan, tie nedokáže čítať potom ako sa do Belly zamiluje. Edward miluje Bellu, bojí sa však, že by ju ako upír mohol nechtiac zabiť, miluje ju tak veľmi, že sa rozhodne radšej odísť z mestečka, aby nemohol Belle ublížiť. Keď odíde, musí sa vrátiť, pretože bez Belly nedokáže žiť...

Edward je krásny, silný, odolný, rýchly a ohybný, jeho hlas a vôňa je pre opačné pohlavie očarujúca. Proste dokonalý chalan. Ako všetci upíri nemusí dýchať, nemusí jesť normálne jedlo, nepotrebuje spánok. Je veľmi rýchly, dokáže predbehnúť ostatných upírov, dokáže čítať myšlienky iným ľuďom. Má elegantné spôsoby a rozpráva secésnou rečou zo začiatku 20. storočia.

ZVLÁŠTNE SCHOPNOSTI: dokáže čítať myšlienky

 

Bella Swanová


Bella Swanová je priemerné, trochu nemotorné dievča, ktoré priťahuje nehody. Pochádza z mesta Phoenix v štáte Arizona. S otcom sa presťahovala do malého mestečka Forks v štáte Washington na severo-západe USA. Po príchode do novej školy, sa páči mnohým chlapcom, ona sa však zaľúbi do tajuplného chlapca menom Edward Cullen, neskôr zistí, že Edward je upír. Edward ju má tiež rád, a aby ju ochránil pred jeho upírskym životným štýlom opustí Bellu :(

Bella padne do obrovskej depky, z ktorej sa ju snaží utešiť jej kamarát Jacob Black. Bella opätuje Jacobovi lásku a zaľúbi sa do neho, nikdy však Jacoba neľúbi tak veľmi a tak hlboko ako ľúbila upíra Edwarda.


Bella je inteligentné, dobrosrdečné dievča so suchým zmyslom pre humor, je nemotorná a priťahuje na seba nehody a je strašná klamárka. Pri pohľade na krv môže omdlieť, túži však byť upírom a žiť s Edwardom večne.

 

Stephanie Meyerová: Súmrak


Originál: Stephanie Meyer: Twilight; Little, Brown and Company, 2006;
slovenský preklad: Stephanie Meyerová: Súmrak, vydavateľstvo TATRAN, 2008;
český preklad: Stmívání, vydavateľstvo Egmont, 2008


Súmrak / Twilight

Súmrak (Twilight) je prvá kniha zo série Twilight od americkej spisovateľky Stephanie Meyerovej. Krátko po vydaní sa stala hitom medzi americkými teenagerkami, ktoré si ľúbostný fantasy príbeh mladého dievčaťa a mladého krásneho šarmantného upíra ihneď zamilovali.

Isabella (Bella) Swanová sa s otcom sťahuje do mestečka Forks v štáte Washington (severo-západ USA, tam hore na mape nad Kaliforniou a pod Kanadou). Vo Forks stále prší a pre Bellu je to najnudnejšie a najbeznadejnejšie miesto na svete, až dokým nestretne v škole tajuplného a strašne príťažlivého chalana Edwarda Cullena, ktorý jej zmení život. Edwardovi sa darilo úspešne tajiť svoju upírsku osobnosť až do príchodu Belly, zamiluje sa do nej a vzniká najromantickejší, najvášnivejší fantasy príbeh aký kedy bol napísaný. O tom, že Twilight je fakt obľúbený svečí aj to, že vyšli ďalšie tri knihy, mal premiéru prvý film (filmová adaptácia prvej knihy) a pripravuje sa druhý film.

 

Ako napadlo Meyerovú napísať úžasný Twilight?

 

 

,,Druhého júna som sa zobudila z veľmi živého sna," hovorí autorka knižnej série Stephenie Mayerová. ,,V tom sne boli dve osoby pohrúžené do rozhovoru na lesnej lúke.Jednou z nich bolo obyčajné dievča. Tá druhá osoba bola fantasticky krásna,žiarivá....Bol to upír! Rozoberali prekážky, vyplývajúce z toho,že sa postupne do seba zamilovali. Upíra priťahovala vôňa jej krvi a nebolo to pre neho ľahké, ovládnuť sa a okamžite ju nezabiť."

Stephenie najskôr stvorila prvú verzu Twilight pre seba, jednoducho sa zobudila zo sna, sadla si za počítač, zapísala si všetko, čo si zapamätala. Odvtedy až dodnes nedokáže z hlavy pustiť hlavných hrdinov. Ubehli tri mesiace a kniha bola hotová, Meyerová však ešte nemala mená pre svoje hlavné postavy. Stále ich volala ,,on a ona".

,,Pre svojho upíra sa rozhodla použiť meno,ktoré bolo kedysi veľmi romantické,no časom stratilo svoju popularitu," hovorí autorka. ,,S hlavnou hrdinkov to bolo ťažšie. Po tom dlhom čase, ktorý som s ňou strávila, som ju mala rada ako vlastnú dcéru a žiadne meno sa mi nezdalo dosť dobré. Napokon som jej dala meno,ktoré som si šetrila pre svoju dcéru- Isabella. Edward a Bella mali konečne mená! Keď som potom dokončila hlavný príbeh knihy, začala som písať epilóg, no napokon som to uzatvorila s tým, že niesom pripravená sa so svojimi postavami rozlúčiť,a tak som začala pracovať na pokračovaní. Medzitým som sa snažila o vydanie knihy, čo nebolo skutočne ľahké. Po tom, čo ma viackrát niektoré vydavateľstvá odmietli, ma objavila moja súčastná agentka a editorka, vďaka ktorej sa zo sna stala skutočnosť...."

Dnes má Mayerová na konte viac ako 25 miliónov predaných výtlačkov! Román Twilight (Súmrak) si okamžite získal okamžite fanúšikov a podľa Amazonu, amerického internetového obchodného gigantu,  je Súmrak najlepšou tínedžerskou knihou desaťročia. Len z posledného dielu ,,Breaking Dawn"sa za prvý deň predalo viac ako 1,3 milióna výtlačkov! Sériu preložili v 37 krajinách a okamžite figurovala na popredných miestach v rebríčkoch predajnosti vrátane Slovenska.

 

 

Postavy Twilightu :

 

 

Isabella Swanová-Kristen Stewart

Charlie Swan-Billy Burke

Carlisle Cullen-peter Facilelli

Esme Cullen-Elizabeth Reaser

Edward Cullen-Robert Pattinson

Alice Cullen-Ashley Greene

Emmet Cullen-Kellan Lutz

Rosalie Hale-Nicole Reed

Jasper Hale-Jackson Rathbone

Billy Black-GIl Birmingham

Jacob Black-Taylor Lautner

Laurent-Edi Gathegi

James-Cam Gigandet

Victoria-Rachelle Lefevre

Renné Dwyer-Sarah Clarke

Jessica Stanley-Anna Kendrick

Mike Newton-Michael Welch

Angela Weber-Christian Serratos

Eric Yorkie-Justin Chon

Tyler Crowley-Gregorry Tylree Boyce

Phil Dwyer-Matt Bushell

Sam Uley-Solomob Trible

Waylon Forge-Ned Bellamy

Mr.Molina-José Zúňiga

strážník vo fabrike-Bryce Flint Sommerville

čašníčka-Katie Powers

malá Bella-Catherine Grimme

žena s notebookom - Stephanie Meyer

útočníci-Alexander Mendeluk,Hunter Jackson,Gavin Bristol,Sean McGrath

 

Zdroj:www.funlife-sisulqa.estranky.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

milujem twilight

(tamara , 9. 1. 2013 22:33)

od prvej chvile ako som ho zbadala som si povedala že wau to je dobre