Choď na obsah Choď na menu
 Potenie patrí k prirodzeným ľudským  prejavom, bez ktorých by človek nemohol existovať. Čo robiť so zápachom, ktorý je nepríjemným dôsledkom potu?

 

POTENIE

Potné žľazy môžeme chápať ako klímu nášho tela, ktorou sa odvádza prebytočné teplo a udržuje sa stála teplota tela. Po asi hodine však začnú pracovať baktérie, ktoré pot rozkladajú, čoho vedľajším efektom je aj šírenie nepríjemného pachu. A tomu by sme najradšej predišli, no nie? Prevenciou je pravidelná osobná hygiena spojená s umývaním a používaním dezodorantu alebo antiperspirantu.

AKÝ JE MEDZI NIMI ROZDIEL?

Dezodorant

Klasické dezodoranty pach prekryjú pomocou vonných látok alebo parfumov. Novšie typy majú obvykle aj protibakteriálny účinok, čím sa počet baktérií v podpazuší znižuje a rovnako zabraňuje vzniku opätovného pachu. Samotnému poteniu nezabraňujú. Dezodorant sa odporúča nanášať viackrát za deň na čistú a suchú pokožku, keďže jeho účinok je krátkodobý.

Antiperspirant

Naopak, antiperspiranty začínajú pôsobiť už pri potných žľazách, čím regulujú produkciu potu. Účinné látky v nich obsiahnuté zúžia vývody potných žliaz, čím sa na povrch dostáva menej potu. Okrem príjemnej vône antiperspirant reguluje potenie o 20 až 60 percent a súčasne zabraňuje vzniku baktérií. Odporúča sa používať len raz za deň na čistú a suchú pokožku.

ŠKODÍ TO?

Potenie je prirodzený proces tela. Nie je preto používanie antiperspirantu škodlivé?

Odpoveď znie: Nie je. Potné žľazy sa nachádzajú po celom tele, nielen pod pazuchami, preto aj pri používaní antiperspirantu má telo dostatok možností, ako vylučovať pot. Poplašné správy, že používanie antiperspirantov môže viesť k vzniku rakoviny, sa nepotvrdili, keďže neexistuje jediný priamy dôkaz.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Nový Čas pre ženy

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.