Choď na obsah Choď na menu
 


Jazvy vznikajú ako následok poranenia, popálenia alebo po operačných zákrokoch. Sú neustálymi spomienkami na to, že sme prežili a čo sme prežili. Dôležité je, aká je jazva hlboká. Čím rana prenikla hlbšie do väziva, tukovej vrstvy či až do svalu, tým je jej hojenie pomalšie a stopa je viditeľnejšia.


Jazvy a jazvičky
Čerstvé jazvy sú citlivé, opuchnuté, načervenalé, kvôli množstvu krvných kapilár, časom ale blednú, prejdú viacerými farebnými štádiami, až nakoniec vyblednú a stiahnu sa.

O jazvy sa musíte starať od počiatku, vo fáze hojenia sa do nich nesmie dostať nečistota a pokožka v ich okolí nesmie byť nadmerne namáhaná, inak sa trhajú a zle hoja. Počítajte s dlhou dobou kompletného hojenia, trvá to približne rok a pol.

Starostlivosť
Po zahojení je vhodné ich potierať bylinnými masťami, vitamínom E v kapsliach, alebo olejmi. V miestach, kde máte jazvy stratila pokožka svoje pôvodné vlastnosti, prišla o potné a mazové žľazy, pleť je bez ochrany. Na to by ste mali myslieť hlavne pri opaľovaní - jazvy a ich okolie je náchylnejšie na spálenie, preto ich dôkladne natierajte opaľovacími krémami, aplikáciu opakujte, aj keď sa jedná o zaručene vode odolný prípravok.

Máte materské (a iné) znamienka?
Znamienka - tie materské, s ktorými sme sa už narodili, i tie, ktoré sme získali počas rokov, sú tiež veľmi citlivými miestami. Ich vystavovanie nadmernému žiareniu nie je žiaduce, platí to aj o rôznych pigmentových škvrnách. Pri opaľovaní by ste aj na tieto miesta mali dôkladne nanášať opaľovací prípravok, a dodržiavať rady lekárov.

Medzi základné odporúčania patrí, že vaše znamienka by mal aspoň raz vyšetriť odborník. Ak sa vám začali nápadne meniť - farbou i veľkosťou, alebo sa zmenili okraje znamienka, neváhajte s návštevou lekára.

Vaša pleť si pamätá...
Slnko dokáže v mnohých prípadoch robiť s pleťou zázraky a je výborným prostriedkom napríklad na akné, avšak slnenie je náporom aj pre zdravú pleť, nieto ešte pre narušenú či oslabenú pokožku. Vaša starostlivosť sa vám vyplatí nielen z krátkodobého, ale aj z dlhodobého hľadiska, telo si nešetrené zaobchádzanie pamätá a jedného dňa sa vám za to pomstí.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.