Choď na obsah Choď na menu
 


Viete si predstaviť príjemnejší relax ako plnú vaňu vody s vôňou tých najrozmanitejších byliniek? Uľaviť si po náročnom dni, odbúrať stres, roztriediť myšlienky... Niekedy je to veľmi náročné až nemožné a vtedy príde na pomoc kúpeľ. Najrýchlejší a dávno osvedčený spôsob, ako zresetovať.

Rozmaznávať svoje telo kúpeľom si však vyžaduje určité vedomosti. Inak si môžete veľmi rýchlo dopomôcť k predčasným vráskam. Prinajmenšom...

Každému kúpeľu, ak chcete dosiahnuť čo najlepší účinok, by mala predchádzať sprcha. Zbavíte sa drobných nečistôt z tela a pripravíte sa na relax.

Cítiť sa príjemne

Kúpeľ, najmä ak používate rozličné bylinky, je určitým obradom. Jeho vôňa a charakter opantajú vaše zmysly a vy sa môžete v pokoji oddávať meditácii.

Harmanček v kúpeli pôsobí upokojujúco a protibakteriálne. Mäta povzbudzujúco, citrusy osviežujúco a antisepticky, levanduľa upokojuje.

K blahodárnym účinkom prospieva i prostredie. Plamienok sviečky a príjemná hudba upokoja a pozitívne naladia aj toho najväčšieho stresmena. Aby ste z vane vyšli naozaj oddýchnutí a príjemne unavení, neberte so sebou v žiadnom prípade alkohol. V kombinácii s horúcou vodou a jej pôsobením na váš organizmus, vám môže len uškodiť.

Podmienkou dobrého kúpeľa je správna teplota

Viete, koľko stupňov má mať voda a ako dlho má trvať kúpeľ, aby ste si neuškodili?

Horúci kúpeľ

Teplota vody pri horúcom kúpeli sa pohybuje okolo 40 až 45 stupňov Celzia. Tento kúpeľ by ste nemali absolvovať príliš často, práve naopak, len ojedinele. Horúce kúpele sa využívajú pri nachladnutí, bolestiach kĺbov (pozor, nie pri zápaloch), bolestiach svalstva a pod. trvajú krátko - maximálne päť až sedem minút, pretože veľmi oslabujú organizmus.

Po horúcom kúpeli za zabaľte do teplej prikrývky a odpočívajte, nevykonávajte už žiadnu telesnú činnosť.

Teplý kúpeľ

Teplý kúpeľ má teplotu rovnakú ako ľudský organizmus, čiže okolo 37stupňov. Tento kúpeľ je doslova očistný a na telo veľmi pozitívne pôsobí, ak ho zakončíte krátkou vlažnou sprchou. Dvadsať minút pritom bohato stačí.

Vlažný kúpeľ

Vlažný kúpeľ je ideálny pri veľkom nervovom vypätí. Jeho teplota 32 stupňov pôsobí na ľudský organizmus ako aj na celú nervovú sústavu upokojujúco.

Studený kúpeľ

Pre osvieženie je ideálnym riešením studený kúpeľ. Má teplotu okolo 25 stupňov a je ideálny v prípade, že je váš organizmus dobre rozohriaty. Využívajú ho, podobne ako studenú sprchu, ľudia, ktorí sú po telesnej námahe, po športe a pod. Tiež by mal trvať len krátko.

Po kúpeli...

Používajte vždy suchý froté uterák, do ktorého sa poriadne poutierate. Dôkladne vytrite miesta pod pazuchami, na slabinách, pod kolenami a medzi prstami. Nikdy neostávajte mokrí, vytvára sa tak prostredie pre baktérie a plesne.

Telové mlieko nanášajte až 20 minút po kúpeli, nikdy nie bezprostredne po ňom. Pórmi prehriatej pokožky sa dostane dnu a upchá ich.

Kúpeľu sa vyhýbajte, ak

- máte problémy s tlakom

- máte rozšírené cievky na tvári alebo na tele

- trpíte zápalovými ochoreniami pohybového systému

- často trpíte urologickými problémami.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.