Choď na obsah Choď na menu
 


Dnešný hektický životný štýl sa na mnohých z nás prejavuje nielen fyzickou a psychickou vyčerpanosťou ale často aj bolesťami pohybového aparátu. Ak sa k tomu pridajú, v súčasnosti už civilizačné ochorenia, ako je obezita či osteoporóza, môžeme nadobudnúť pocit, že zbaviť sa únavy je takmer nemožné. Cítiť sa fit, nabrať nové sily, zregenerovať telo alebo schudnúť sa však dnes už dá aj v kúpeľoch vďaka ozdravným účinkom liečivých prameňov. Málokto vie, že v jednom zo slovenských kúpeľov sa nachádza dokonca aj európsky unikát - Hammam.

Hammam

Slovenské kúpele, ktoré svojou kvalitou služieb a dobrým renomé priťahujú aj pestrú zahraničnú klientelu, ukrývajú nielen slovenský, ale dokonca európsky unikát. Ide o turecký kúpeľ Hammam, postavený v 19. storočí, ktorý je súčasťou kúpeľného komplexu v Slovenských liečebných kúpeľoch v Trenčianskych Tepliciach. História tejto významnej stavby sa začala v okamihu, keď vtedajšia majiteľka kúpeľov, Ifigénia de Castries d´Harcourt, uvidela na svetovej výstave v Paríži model prepychového tureckého kúpeľa. Bola ním priam očarená. Odcestovala preto do Egypta a požiadala miestokráľa Izmaila o povolenie postaviť Hammam i v Trenčianskych Tepliciach. Izmail jej žiadosti vyhovel, a poslal s ňou do Trenčianskych Teplíc svojho dvorného architekta. Hammam, čo v preklade z arabčiny znamená kúpeľ, dostavali v roku 1888 a táto stavba dovtedy nemala v Európe obdobu.

Prvá vec, ktorá prekvapí návštevníka hneď pri vstupe je osvetlenie haly Hammamu z troch kopúl so zasklenými otvormi, čo vytvára dojem hviezdnej oblohy. Na steny naaranžoval architekt Schmoranz dve farebné ružice po vzore kostolných ružíc. Každá časť zábradlia na galérii je vytesaná z jediného kusa kameňa, uprostred haly je umiestnená mramorová fontána. Pásy arabesiek sa vinú do troch kopúl, ktoré tvoria klenbu celej stavby. Dva rady stĺpov vytesaných z jemného pieskovca oddeľujú halu Hammamu od odpočívacích kabín, vykladaných ozdobnými obkladačkami, na každej druhej je monogram Ifigénie de Castries.

Hammam v minulosti slúžil ako vaňový kúpeľ pre bohatú šľachtu a finančných magnátov. Dnes je k dispozícii nielen kúpeľným hosťom, ale aj širokej verejnosti. Hostia v Slovenských liečebných kúpeľoch v Trenčianskych Tepliciach ho využívajú ako odpočiváreň a miesto podávania masáží. Jeho príjemné prostredie, krása a exotickosť interiéru dokážu nabiť vyčerpaný organizmus novou energiou a tým ešte znásobiť pozitívne účinky unikátnych liečebných prameňov.

Investícia do zdravia

Relax
Dnešný rýchly životný štýl a množstvo povinností dokáže poriadne vyčerpať. Nabrať nové sily a cítiť sa opäť zdravo Vám pomôžu aj liečivé termálne pramene. V súvislosti s nimi sa Slovensko môže pochváliť ďalšou jedinečnosťou - a to je balneologické optimum termálnych prameňov v Trenčianskych Tepliciach. Sírne termálne liečivé vody sú na tomto mieste unikátne práve vďaka optimálnej teplote jednotlivých prameňov, ktorá umožňuje ich priame použitie bez ohrievania, ochladzovania, alebo ďalšej úpravy. Táto skutočnosť hrá dôležitú úlohu pri liečbe, pretože sírovodík je vo vode rozpustený plyn, ktorý pri ohrievaní, ochladzovaní alebo transporte rýchlo uniká do vzduchu. Na rozdiel od iných slovenských a väčšiny európskych prameňov nepotrebujú prejsť pramene v Trenčianskych Tepliciach pred použitím v bazénoch žiadnou úpravou, čím nedochádza k znižovaniu obsahu účinných látok. Vek tejto unikátnej vody v úložisku je meraniami stanovený na neuveriteľných 25 000 rokov. Termálne liečivé pramene v Trenčianskych Tepliciach pôsobia analgeticky, zlepšujú prekrvenie tkanív, uvoľňujú

svalové napätie, čo vedie k zlepšeniu pohyblivosti a celkovým pôsobením prispievajú k zlepšeniu telesnej kondície. Jednou z možností, ako využiť túto európsku vzácnosť, je nový druh pobytu určeného na elimináciu stresových faktorov bežného života s názvom "Relax". Vďaka nemu si môžu hostia užívať okrem šesť dní relaxu v malebnom kúpeľnom mestečku Trenčianske Teplice aj termálny kúpeľ, prísadový perličkový kúpeľ, whirpool, plávanie v rehabilitačnom bazéne, saunu a masáž.

Osteoporóza a obezita
Svetovú populáciu, slovenskú nevynímajúc, v súčasnosti trápia viaceré civilizačné ochorenia. Patrí k nim aj obezita a osteoporóza. Kvôli narastajúcej obezite Slovensko dokonca pripravuje Národný program prevencie nadváhy a obezity. Prečo sú obidve také závažné a rozšírené? Obezitou vo svete trpí asi jedna miliarda ľudí. Príčiny jej vzniku sú rôzne. Môžu ju spustiť stresové faktory, zlá životospráva, obdobia, keď sa znižuje pohybová aktivita ako je nástup do zamestnania, rodinné a pracovné problémy či odchod do dôchodku, ale aj genetické danosti. Nemenej významný medicínsky problém predstavuje aj osteoporóza. Ide o ochorenie pohybového ústrojenstva, pri ktorom dochádza k rednutiu kostného tkaniva. Výsledkom sú krehké a pórovité kosti, čo následne vedie k bolestiam chrbta, obmedzenému pohybu, problémom pri státí či sedení a samozrejme ku častejším zlomeninám a úrazom. Významnú pomoc pri obezite a osteoporóze Vám však môže poskytnúť aj pobyt v kúpeľoch v Trenčianskych Tepliciach. Na pomoc ľuďom, ktorí týmito ochoreniami trpia, sú určené špeciálne nové balíky kúpeľných procedúr pod názvom "Redukt" a "Osteo-fit".

Redukčný program "Redukt" je zložený z kúpeľných procedúr s vyšším energetickým výdajom a so špeciálnym diétnym režimom, ktorý má presne stanovený denný kalorický príjem. Zloženie stravy je prísne selektované, racionálne a bohaté na ovocie, zeleninu a vlákninu. Po konzultácii s lekárom je v rámci programu "Redukt" možné po dohode s pacientom zlepšiť chudnutie aj pomocou akupunktúry. Jedenásťdňový pobyt má za úlohu odštartovať dlhodobé zmeny v stravovaní a v pohybových aktivitách, ktoré budú následne viesť k optimalizácii hmotnosti.

"Program Redukt je určený pre počiatočnú fázu chudnutia a jeho cieľom je zmeniť stravovacie aj pohybové návyky ľudí s nadváhou, keďže práve tieto sú zvyčajne najčastejšou príčinou obezity. Okrem aeróbnych cvičení v skupine, severskej chôdze, sauny, masáži, či aerobiku vo vode pacienti absolvujú aj odbornú prednášku, vďaka ktorej sa v budúcnosti budú vedieť vyvarovať základným chybám," povedal Ing. Róbert Ivanič, MBA, riaditeľ pre obchod a marketing, Slovenské liečebné kúpele Trenčianske Teplice.

"Osteo-fit" predstavuje jedenásťdňový program so zameraním na pozitívne ovplyvnenie stavov, ktoré osteoporózu sprevádzajú - ako sú bolesti chrbta, zvýšené napätie svalstva a zníženie pohyblivosti.

"Program Osteo-fit je zameraný na zlepšenie koordinácie pohybov, zvýšenie kondície a obratnosti s prevenciou proti pádom a s nimi spojenými zlomeninami a úrazmi. Jeho úlohou je zmeniť stravovacie a pohybové návyky pacientov, čo následne eliminuje negatívne dopady tejto choroby na organizmus," povedal MUDr. Vladimír Buran, lekársky riaditeľ, Slovenské liečebné kúpele Trenčianske Teplice. "Ak sa k tomu pridajú pozitívne zdravotné účinky sírnych termálnych liečivých vôd v Trenčianskych Tepliciach, ktoré svojim chemickým zložením ako aj optimálnou teplotou blahodarne pôsobia na bolestivé stavy pohybového aparátu, vieme u pacientov s osteoporózou viditeľne zlepšiť ich zdravotný stav a celkovú kondíciu," dodáva MUDr. Vladimír Buran.

U ľudí postihnutých obezitou a osteoporózou môže naštartovanie dlhodobých pozitívnych zmien v mnohom pomôcť. Život Vás alebo Vašich blízkych nemusí byť vôbec šedivý a bez vidiny zlepšenia zdravotného stavu. Navyše, ak je možnosť podstúpiť ozdravný regeneračný kúpeľný pobyt za dostupnú cenu priamo na Slovensku.

Viac informácií o možnostiach a jednotlivých druhoch kúpeľných pobytov nájdete aj na stránke www.slktn.sk. Informácie o troch nových druhoch pobytov sú zverejnené na uvedenej web stránke v časti aktuality.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.