Choď na obsah Choď na menu
 


Rôzne ekzémy, napríklad aj atopický, a zapálené vyrážky nám vedia poriadne otráviť život. Pokožka svrbí tak veľmi, že sa nedá ani spať. Vtedy pomôžu aj bylinné kúry.

Zemedymový čaj


Zemedym lekársky sa v ľudovom liečiteľstve používa na povzbudenie činnosti pečene, žlčníka, čriev i žalúdka a na očistu kože. Prakticky teda posilňuje všetky orgány, ktoré môžu ovplyvniť pokožku.
Ako na to: Čajovú lyžičku vňate zemedymu zalejeme 1/2 litrom vriacej vody a necháme lúhovať 10 minút. Precedíme, rozdelíme na tri dávky a pijeme počas dňa. Túto dávku neprekračujeme!

Lopúchová kúra


Pri ekzémoch spojených so svrbením vyskúšajte lopúchové obklady. Zároveň sa odporúča piť lopúchový odvar.
Ako na to: Šesť polievkových lyžíc drveného lopúchového koreňa zalejeme 10 l vody a necháme zovrieť na miernom ohni. Povaríme päť minút, precedíme a necháme trochu vychladnúť.
Do odvaru namočíme plachtu, vyžmýkame ju a priložíme na svrbiace miesta. Potom sa zabalíme do suchej plachty a deky a necháme obklad pôsobiť čo najdlhšie, no minimálne hodinu. Opakujeme šesťkrát do týždňa raz denne, potom si dáme deň prestávku a pokračujeme až do upokojenia pokožky. Pritom pijeme štyrikrát denne odvar, ktorý si pripravíme takto: Do litra vody dáme 15 g sušeného lopúchového koreňa a krátko povaríme. Pijeme 4x denne po 2,5 dl, najlepšie nalačno.

Pupalkový olej


Mastná pokožka sa menej šúpe a aj menej svrbí. Použime preto vhodný olej, najlepšie pupalkový alebo ľanový. Pri svrbení pokožky je vhodné dať si mierne chladivú sprchu bez použitia sprchových gélov či mydla. Potom celé telo natrime olejom a zabaľme sa do pripravenej plachty. Oviňme sa dekou a v tomto teplom olejovom zábale vydržme čo najdlhšie - najlepšie do rána.

Rumančekový kúpeľ


Ak sa nám suchá a svrbiaca pokožka navyše aj zapáli a škriabaním sme si na viacerých miestach zaniesli infekciu, najlepšie bude, ak si spravíme protizápalový a zároveň upokojujúci rumančekový kúpeľ.
Ako na to: 100 g sušených kvetov rumančeka (lepší je čerstvý) zalejeme litrom horúcej vody a necháme 10 minút lúhovať.
Precedené pridáme do vody teplej 38 až 39 °C. Kúpeme sa 15 minút. Osprchujeme sa bez použitia mydla či sprchového gélu a zabalíme sa do teplej plachty. V teple zostaneme aspoň hodinu. Podobný kúpeľ si môžeme urobiť aj z ovsenej slamy. Pri jeho príprave postupujeme rovnako ako v predošlom recepte.

Bylinný čaj na podráždenú kožu


Táto zmes je vhodná pri suchých svrbivých ekzémoch a zapálenej koži.
Potrebujeme: Po 20 g repíka lekárskeho, vňate rebríčka, orechového lístia a rumančeka, po 10 g mäty piepornej, žihľavy a yzopu.
Ako na to: Kávovú lyžičku čajovej zmesi zalejeme 1/4 l vriacej vody a necháme 10 minút odstáť. Scedené pijeme ráno a večer.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.